Borsa-Haber
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Borsa-Haber

Bu Sitede Borsa Haberleri Ve Güncel Olayları Takip Edebilirsiniz.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» ALYAG - Altınyağ
BOLUC - Bolu Çimento Icon_minitimeÇarş. Şub. 03, 2010 1:31 pm tarafından görkem123

» ADEL - Adel Kalemcilik
BOLUC - Bolu Çimento Icon_minitimeÇarş. Şub. 03, 2010 1:29 pm tarafından görkem123

» Moderatörlük
BOLUC - Bolu Çimento Icon_minitimeÇarş. Şub. 03, 2010 1:28 pm tarafından görkem123

» Borsa Nedir?NELERDEN ETKİLENİR?
BOLUC - Bolu Çimento Icon_minitimeSalı Şub. 02, 2010 9:45 pm tarafından Admin

» UKİM-Uki Konfeksiyon
BOLUC - Bolu Çimento Icon_minitimeSalı Şub. 02, 2010 9:42 pm tarafından Admin

» YYGYO - Y&Y Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş

» YKSGR-Yapı Kredi Sigorta

» TUDDF-T.Demir Döküm

» UZEL-Uzel Makina

En iyi yollayıcılar
Admin
BOLUC - Bolu Çimento Vote_lcapBOLUC - Bolu Çimento Voting_barBOLUC - Bolu Çimento Vote_rcap 
görkem123
BOLUC - Bolu Çimento Vote_lcapBOLUC - Bolu Çimento Voting_barBOLUC - Bolu Çimento Vote_rcap 
Istatistikler
Toplam 4 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: görkem123

Kullanıcılarımız toplam 275 mesaj attılar bunda 272 konu

BOLUC - Bolu Çimento

YazarMesaj
Admin
Admin

BOLUC - Bolu Çimento Empty
MesajKonu: BOLUC - Bolu Çimento   BOLUC - Bolu Çimento Icon_minitimeSalı Şub. 02, 2010 5:12 pm

BOLUC - Bolu Çimento

HAKKINDA

Çimento sektörü gerek gelişme potansiyeli yüksek bir ülke olan Türkiye için taşıdığı stratejik önem, gerekse dünya pazarlarına ve özellikle son dönemde komşu ülkelere olan yüksek ihracat kapasitesi nedeniyle OYAK’ın seçtiği ve yatırımlarını sürdürdüğü bir sektördür. OYAK'ın bugün çimento ve yan sektörlerinde toplam 8 iştiraki vardır.

Direkt çimento iştirakleri Adana Çimento, Bolu Çimento, Ünye Çimento, Mardin Çimento, Sabancı grubu ile yarı yarıya ortaklığın bulunduğu OYSA Çimento, hazır beton sektöründe OYAK Beton, kağıt ve kağıt torba sektöründe OYKA, çimento grubunun ithalat ve ihracatlarını koordine eden OYTAŞ’tır.

OYAK'ın çimento sektöründeki atılımları…

1963 yılında OYAK sektördeki ilk girişimi olan Çukurova Çimento'ya iştirak eder…
1969 yılında OYAK çimento alanındaki yatırımlarına Bolu, Ünye ve Mardin Çimento'ya iştirak ederek sürdürür…

1992 yılında ülkemizde yürütülen özelleştirme kapsamında OYAK, Niğde Çimento ve İskenderun Çimento'ya iştirak ederek yatırımlarına devam eder…

1996'da Elazığ Çimento OYAK iştirakleri arasına katılır…

2002 yılında, çimento sektöründe entegre bir üretim anlayışı güden OYAK, Adana Kağıt Ambalaj'ın %75 hissesini (%50'sini Işıklar Holding'ten %25'ini Adana Çimento'dan) devralır ve şirketin adı OYAK Kağıt Ambalaj T.A.Ş. olarak değiştirilir.

OYAK ve Sabancı iştirakleri olan OYSA Niğde Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve OYSA İskenderun Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş., verimliliğin ve etkinliğin arttırılması amacıyla 14 Mart 2003 tarihinde Niğde çatısı altında birleşir. 29 Mayıs 2003’de de Şirket ünvanı OYSA Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değiştirilir.

2003 yılının Mart ayında SEKA’ya ait olan Çaycuma Kraft Kağıt Fabrikası, OYKA Kağıt Ambalaj tarafından özelleştirme kapsamında satın alınır, satış 13 Mayıs 2003’de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca onaylanır. 30 Haziran’da devralınan tesis, hızlı bir elden geçirmenin ardından 6 Ağustos’ta kağıt üretmeye başlar.

2004 yılında OYAK Beton kurulmuş; Adana Çimento, Bolu Çimento ve Ünye Çimento hazır beton tesisleri, Şirketlerden ayrılarak ayni sermaye olarak bu Şirkete devredilirken OYAK tarafından da nakti sermaye tesis edilmiştir. OYAK Beton 30 Mart 2004’de tescil edilmiştir.

2006 yılında OYAK iştraklerinden Elazığ Çimento, 110 Milyon USD net bedelle Çimentaş Grubu’na satılmıştır.

2006 yılında Rekabet Kurulu 3 Ekim tarihli kararı doğrultusunda OYSA Çimento'nun bölünerek taraflar arasında paylaşılması kararlaştırıldı ve bu doğrultuda OYSA hisselerinin %41.09'unun OYAK Grubu Şirketleri tarafından Sabancı Holding'e 70.8 Milyon Dolara, İskenderun Çimento ve yan tesislerinin OYSA tarafından Adana Çimento'ya 70.8 Milyon Dolara satılmasına karar verildi. Bu karar Rekabet Kurulu tarafından 24 Nisan 2007 tarihinde onaylandı ve her iki devir 30 Nisan 2007'de tamamlandı.

Günümüzde OYAK Çimento Grubu…

OYAK Çimento Grubu, tek başına yönetim ve sermaye egemenliğine sahip olduğu 4 fabrika ve 1 öğütme tesisi ile, Türkiye Çimento Endüstrisi'nin kapasite ve satışlar yönünden en büyük grubudur.

OYAK Çimento Grubu fabrikalarının günümüz kapasite değerleri aşağıdaki gibidir.

Adana Çimento
2.3 Milyon Ton klinker üretim kapasitesi
4.5 Milyon Ton çimento öğütme kapasitesi

Bolu Çimento
1.5 Milyon Ton klinker üretim kapasitesi
3.0 Milyon Ton çimento öğütme kapasitesi

Ünye Çimento
1.5 Milyon Ton klinker üretim kapasitesi
2.6 Milyon Ton çimento öğütme kapasitesi

Mardin Çimento
2.0 Milyon Ton klinker üretim kapasitesi
2.0 Milyon Ton çimento öğütme kapasitesi